Praha Jeruzalém

[IMG R 10550]Státní zastupitelství v pondělí předalo Nejvyššímu soudu jména členů komise, která bude vyšetřovat zabití vysokého vůdce Hamásu, Šejcha Salaha Šehada. Izraelská armáda zaútočila na jeho dům v červenci 2002. Tento útok však vedl také ke smrti 15ti palestinských civilistů.

Komisi bude předsedat bývalý vrchní armádní advokát, brigádní generál Tzvi Inbar, který v minulosti působil také v legislativním výboru parlamentu.

Komise byla vytvořena na základě podání Veřejného výboru proti mučení v Izraeli, který požadoval, aby vrchní soud nařídil vytvoření komise, která by případ vyšetřila.

Státní zastupitelství řeklo, že ustavení komise ještě automaticky neznamená, že bude proti někomu vzneseno trestní obvinění.

Kromě brigádního generála Inbara v  komisi zasedne také bývalý velitel centrálního velitelství, generálmajor Jicchak Eitan a Jicchak Dar, bývalý prominentní představitel Šin Bet.

Komise má zhodnotit, zda bylo zabití Šehady ospravedlnitelné i ve světle civilních obětí a zda nebylo možné zvolit alternativní akci.

05.02.2008 00:00 4