Praha Jeruzalém

[IMG R 10332]Mahmúd Abbás, který v současné době vede mírová jednání s Izraelem, ve čtvrtek vyjádřil, že do budoucna v žádném případě nevylučuje možnost, že se opět vrátí k „ozbrojenému odporu“ proti Izraeli. Je dokonce pyšný na to, že byl prvním kdo na Izrael v roce 1965 střílel a že jeho organizace cvičila Hizballáh.
„My (Fatah) jsme měli tu čet vést odpor a učili jsme odpor každého, včetně Hizballáhu, který cvičil v našich vojenských táborech.“

Návrat k „ozbrojenému odporu“ v palestinských slovech neznamená nic jiného, než návrat k útokům jak na vojenské, tak i civilní cíle. I když je dnes Fatah v porovnání s Hamásem považován mnohými spíše za umírněnou sílu, ještě před nedávnem byl jen další organizací, jehož vojenská křídla útočila proti Izraeli (a mnohá v útocích pokračují).

I kdy Abbás do budoucna návrat k terorismu nevyloučil, v současné době se prý spíše staví proti tomuto kroku. Řekl to v rozhovoru pro jordánský list al-Dustur. Jako důvod nicméně neuvedl snahy o mírové řešení, ale nedostatek sil. „V současné době jsem proti ozbrojenému boji, protože v něm nemůžeme uspět. V budoucnu ale budou možná věci jinak,“ řekl Abbás.

29.02.2008 00:00 4