Praha Jeruzalém

[IMG R 10173]Ministr obrany, Ehud Barak, se vydal na prohlídku jižní izraelské hranice s Egyptem a slíbil výstavbu 70 km dlouhého hraničního plotu táhnoucího se na sever od Beerotajim až k hraničnímu přechodu Rafah. Podle Baraka by výstavba plotu měla trvat zhruba dva roky.

Důvodem výstavby hraničního plotu je velká propustnost této hranice a izraelská armáda tak  často musí bránit pokusům propašovat do Izraele výbušniny a zbraně.

Vojenské operace podél hranice nepomáhají pouze v boji proti teroristům, často brání také různým kriminálním aktivitám a pokusům o nelegální přechod hranice.

Výstavba plotu bude založena na plánu „Přesýpací hodiny“, navrženému bývalým ministrem obrany, Šaulem Mofazem. Plán zahrnuje výstavbu pozemní bariéry v oblastech, které jsou obzvláště citlivé na infiltrace z Egypta, jmenovitě regiony Nitzana a Eilat.

Součástí plánu je také posílení vzdušných a pozemních monitorovacích zařízení a posílení policie a pohraničních jednotek, které v oblasti operují.

Po návštěvě jižní hranice se Barak vydal za devítiletým chlapcem Jossim Chaimovem, který byl v pondělí vážně zraněn při raketovém útoku na město Sderot a léčí se v nemocnici Barzilai v Aškelonu.

27.02.2008 00:00 9