Praha Jeruzalém

[IMG R 10549]Německé školy začnou příští týden využívat nový kreslený příběh, jehož cílem je učit především děti ze sociálně slabších rodin o nacistické éře a holokaustu.

I když již dnes německé školy vkládají mnoho snah do obsáhlé výuky o nacistické éře, rasově motivované násilí stále zůstává problémem a obnova německé židovské komunity s sebou přinesla i nárůst antisemitismu.
Komiksová kniha ve stylu Tin Tina nazvaná „Hledání“ vypráví příběh o Esther, fiktivní židovské dívce, která přežila holokaust.

Komiks byl vytvořen Holanďanem Ericem Heuvelem a je již dostupný v Holandsku.
Berlínské centrum Anne Frankové, které projekt podporuje, si ale myslí, že knížka poslouží stejně dobře i v Německu.

Ve výuce o tomto období prý není v německých osnovách žádná díra, knížka prý ale nabízí nový přístup k výuce. Kniha se tak může dostat i k dětem které škola příliš nebaví.
61stránková kniha, která je dostupní již v několika evropských jazycích, bude používána vedle pracovních listů v hodinách dějepisu v Berlíně, za šest měsíců se pravděpodobně rozšíří do celého Německa.
Kniha prostřednictvím obrázků a realistických dialogů ukazuje utrpení a ponížení Židů, jak byli postupně zbavováni svého živobytí, ostrakizováni a nakonec posláni do táborů, aby se zde pracovali k smrti nebo byli zplynováni.

Jedná se o pokračování Heuvelovy knihy „Objev“, která je zaměřena na školní děti a vypráví o židovské historii v Evropě od roku 1933 do roku 1940.

Po desetiletích, kdy mělo Německo jen hrstku Židů, má dnes Německo nejrychleji rostoucí židovsko komunitu na světě. Jen od roku 1990 jich 220 000 přijelo ze zemí bývalého Sovětského svazu. Násilné antisemitské útoky ale rostou. Jen minulý měsíc bylo 5 židovských náctiletých napadeno skupinkou punkerů a stali se oběťmi antisemitského obtěžování.

05.02.2008 00:00 2