Praha Jeruzalém

V Centru pro strategický dialog na Netanya College v izraelském městě Netanja probíhaly rozhovory zaměřené na otázku ukonření „preferenčního zacházení“ Německa s Izraelem požadované předními německými akademiky. Konferenci uspořádal Dov Ben-Meir, bývalý vicemluvčí Knessetu a současný členem řídícího výboru Centra.

Přibližně před rokem a čtvrt vyhlásilo 25 významných německých akademických pracovníků požadavek posunout vztah mezi Izraelem a Německem na novou rovinu, která v důsledku znamená reinterpretaci historie, ale také změnu budoucích vztahů mezi oběma zeměmi. Německo podle jejich manifestu již svůj nacistický dluh vůči židovskému národu splatilo a nyní je čas, aby jednalo více propalestinsky.

Ben-Meir nedávno publikoval svůj „antimanifest,“ s nímž napadá úvahy těchto německých protiizraelských profesorů. Z jeho úhlu pohledu začal svět vidět Němce v jiném světle právě po uzavření izraelsko-německé dohody o reparacích a takto si „nový německý národ“ opět získal důvěryhodnost.

Izrael dále od Německa nakoupil zboží v hodnotě převyšující částku zaplacených reparací. Navíc tyto reparace nebyly v Izraeli vnímány jako „preferenční zacházení,“ nýbrž jako morální dluh zaplacený okradeným Židům. Ben-Meir v závěru svého textu varoval Němce, že pokud své „preferenční zacházení“ ukončí, může to být signál, že se vracejí do temného období jako za času nacistů.

Odkaz na související článek na serveru Israel.cz:
Němečtí akademici požadují konec zvláštních vztahů s Izraelem

19.02.2008 00:00 6