Praha Jeruzalém

[IMG R 10060]Ředitel norského muzea tvrdí, že objevil kreslené postavičky, o kterých se domnívá, že je během druhé světové války namaloval Adolf Hitler. Neexistuje ale zatím žádné nezávislé potvrzení toho, že jsou kresby skutečně prací tohoto nacistického vůdce, který se ještě před politickou kariérou snažil živit jako umělec.
Ředitel válečného muzea v Norsku, William Hakvaag, ve čtvrtek řekl, že nalezl kresby schované na malbě signované A.Hitler, kterou koupil na německé aukci asi za 300 dolarů.

Nalezl tři barevné kreslené postavičky trpaslíků z filmu Walt Disneyho „Sněhurka a sedm trpaslíků“ z roku 1937, signované A.H., a nesignovaný náčrtek další postavičky Walt Disneyho – Pinocchia.
Podle testů, které prý na obrázcích udělal, jsou datované do roku 1940.

V roce 1983 zveřejnil německý časopis Stern výtažky z údajného Hitlerova deníku, které se ale následně ukázaly být podvrhem.

Hakvaag pro agenturu Reuters řekl: „Jsem si 100% jistý, že jsou to Hitlerovy kresby? Pokud by je chtěl někdo falšovat, neskrýval by to na zadní stranu obrázku, kde by to nikdy nemuselo být objeveno.“
Iniciály na náčrtcích a signatura na malbě souhlasí s dalšími kopiemi Hitlerova rukopisu, říká ředitel muzea.
„Hitler měl kopii Sněhurky. Měl ji za jeden z nejlepších filmů vůbec,“ říká Hagvaag o kreslené klasice, adaptaci německé pohádky.

23.02.2008 00:00 15