Praha Jeruzalém

[IMG R 10232]Izraelské úřady v neděli oznámily, že Palestinská policie vrátila do Izraele 43 aut, která byla v Izraeli ukradena.
Auta byla zabavena při bezpečnostním zátahu v oblasti Džanínu v severní části Západního břehu.

Tisíce aut ukradených v Izraeli se každý rok dostane na území Palestinské samosprávy. Podle údajů izraelské policie je v Izraeli každoročně ukradeno asi 25 000 aut. Většina končí v Nábulusu, kde je podle odhadů až každé třetí auto kradené. Dokonce platí, že většina vozů taxi jsou kradená auta. Auta pochopitelně nejsou nikde oficiálně nahlášena, poznávací značky jsou falešné a auta nejsou pojištěná. Pro některé Palestince je to skvělý byznys, pro prodejce aut právě naopak. Na území Palestinské samosprávy se takto dostávají i žhavé novinky a rozdíl mezi cenou nového a kradeného auto může být až neuvěřitelných 600 000 Kč. Auta v Izraeli obvykle nekradou Palestinci, ale většinou gangy izraelských Arabů, kteří pak auta dostávají přes kontrolní stanoviště.

Podle izraelských zdrojů se jedná o první případ za posledních několik let, kdy palestinská policie zabavila kradená auta a vrátila je do Izraele. Mohlo by to prý znamenat, že jsou palestinské úřady ochotny spolupracovat s izraelskou policií.

04.02.2008 00:00 6Zdroj: Redakce Israel.cz