Praha Jeruzalém

[IMG R 10122]Podle odhadů USA bude třeba do vytvoření palestinských bezpečnostních jednotek pro budoucí stát investovat několik miliard dolarů. Palestinský bezpečnostní plán podporovaný Washingtonem volá po konsolidaci Abbásových jednotek do policejních jednotek o síle téměř 50 000 mužů, kteří budou moci udržet na uzdě jak civilisty, tak i ozbrojence, kteří by v budoucnu chtěli blokovat mírovou dohodu.

Předběžné odhady hovoří o 4,2 – 7 miliardách dolarů pro dobu 5 let. Odhad byl vytvořen při spolupráci amerických bezpečnostních představitelů a jejich palestinských protějšků a již s ním byl seznámen jak Izrael, tak i zahraniční diplomaté, kteří ale vyjádřili pochybnosti, že budou dárci ochotni přispět takovou sumou v nějaké dohledné době.

Tento finanční problém je jednou z největších překážek k dosažení státnosti. I kdyby došlo k dohodě ještě do konce volebního období prezidenta Bushe, premiér Olmert řekl, že nebude uvedena v praxi do okamžiku, než Abbás ukočíruje ozbrojence na Západním břehu a v Gaze.

Odhady 4,2 – 7 miliard dolarů jsou založeny na předpokládaných výdajích pro vytvoření infrastruktury, vybavení a také pro výcvik.

10.02.2008 00:00 3