Praha Jeruzalém

[IMG R 10089]“Pokud je na nás stříleno, měli bychom bez rozpaků odpovědět,“ řekl v úterý Šimon Peres během konference v Tel Avivu.

Situace v Gaze podle Perese vyžaduje, aby Izrael ukázal solidaritu s obyvateli Negevu a provedl odvetu na raketové útoky z Gazy a mobilizoval mezinárodní podporu pro zemi.
„Všechna města v Izraeli by měla ukázat svou solidaritu Sderotu. Když je malému chlapci amputována noha, je to jako kdyby byla bez nohy rázem celá generace. Všichni bychom měli sdílet bolest rodiny a obyvatel Sderotu,“ řekl.

„Izrael se brání, nevyhledává válku. Nechce ubližovat nevinným civilistům, nenecháme ale naše nepřátele ubližovat těm našim,“ řekl Peres. Dodal, že Izrael byl ochoten z druhou stranou jednat o míru. „Ti co střílejí na Izrael by neměli být překvapeni, až bude Izrael střelbu opětovat.“

Peres také vyjádřil svou důvěru v izraelskou armádu a řekl, že věří, že z konfliktu v Gaze vyjde triumfálně.
Peres se zmínil také o potřebě mezinárodní kampaně, která by propagovala izraelské stanovisko, „Musíme mobilizovat mezinárodní veřejné mínění – prostřednictvím diplomatických kanálů a přes rozsáhlou mezinárodní politickou PR. Je třeba také zdůraznit, že útoky proti obyvatelům Sderotu jsou ohavným zločinem, který porušuje mezinárodní právo.

Peres také slíbil tlačit na vládu ohledně opevnění budov ve Sderotu a ohledně ostatních potřeb obyvatel regionu.

13.02.2008 00:00 4