Praha Jeruzalém

Izraelský šéf armády generál Gabi Aškenazi řekl vojákům, kteří právě absolvovali Výcvikovou školu pro důstojníky izraelské armády, že by mohli být vyzváni, aby ukázali své schopnosti. Aškenazi řekl novým důstojníkům, že Izrael čelí mnoha hrozbám a že „nemůže zaručit, že nebudeme muset v blízké budoucnosti jednat.“ S ohledem na výsledky druhé války v Libanonu generál uvedl, že budoucí konflikty musí skončit rychlým a rozhodným izraelským vítězstvím.
Mezi nejvážnější hrozby patří nepřetržité odpalování raket z pásma Gaza. Stovky raket, které jsou každý měsíc z Gazy vypáleny, zatím jen zázračně nezpůsobily mnoho zranění nebo škod na citlivých zařízení, která jsou v jejich dosahu, např.elektrárny nebo cisterny s chemikáliemi v přístavním městě Aškalon.
Dalších pět raket bylo vypáleno na osady v jižním Izraeli ve středu, zničily několik budov, ale nezpůsobily žádné zranění.
Izraelští bezpečnostní představitelé se obávají, že Palestinci v Gaze zintenzivní svou činnost díky pokročilejším zbraním, které jsou nyní pašovány přes Egypt.
Představitelé izraelské obrany řekli tento týden deníku The Jerusalem Post, že Bushova administrativa prověřuje možnost umístění jednotek NATO do Judska a Samaří, aby umožnily rychlejší stažení Izraele z oblasti. Washington požaduje, aby z Judeje a Samaří odešlo veškeré židovské obyvatelstvo, aby bylo možné založit muslimský stát.

21.02.2008 00:00 8