Praha Jeruzalém

[IMG R 10077]

Tel Avivský okresní soud usvědčil advokáta Jisraela Perryho z krádeže stovek milionů německých marek z fondu klientů Asociace pro implementaci smlouvy o sociálním zajištění (Association for Implementing the Social Security Covenant, AISSC), kterou sám založil, a odsoudil jej ke 12 letům vězení a pokutě 22 milionů šekelů (5,5 milionů dolarů).

Většinu Perryho klientů tvořili Židé, kteří přežili holocaust a které Perry zastupoval v jednáních o reparacích s německou vládou. Perry byl usvědčen z rozsáhlého podvodu, zpronevěry, bránění spravedlnosti a porušení pojišťovacích zákonů před čtyřmi měsíci po šestiletém soudním procesu.

Izrael podepsal v roce 1973 s tehdejším Západním Německem dohodu o kompenzacích založených na účasti dotčených Židů na důchodovém plánu německé Správy sociálního zabezpečení. V roce 1983 (tři roky po vstoupení izraelsko-německé dohody v platnost) založil Perry AISSC a před německou vládou vystupoval jako představitel Židů přeživších holocaust, jichž se u něj zaregistrovalo 30.000.

Perry neinformoval své klienty o tom, že je majitelem AISSC, a ti se domnívali, že zastupuje státní instituci. Tak jednal i ve vztahu k místním autoritám a různým soudům, které obelhával. Fondy určené na podporu jeho klientů pak vykrádal.

19.02.2008 00:00 7