Praha Jeruzalém

[IMG R 10572]Protiteroristický výbor kanceláře premiéra vydal celosvětově platné doporučení, které varuje Izraelce před možnými pokusy o únos v zahraničí. Varování následuje po zabití velitele Hizballáhu, Imada Mugniji. Hizballáh vinní ze zabití Izrael a to je právě důvod, který by mohl posílit hrozbu terorismu Hizballáhu proti izraelským cílům v zahraničí.

Izraelci se podle doporučení mají v zahraničí vyhýbat velkým shromážděním a zvýšilo se varování ohledně únosů, platí to zejména pro ty, kteří mají své obchodní kontakty s Araby nebo muslimy.

Izraelci by v zahraničí měli odmítnout každou lákavou nebo neočekávanou nabídku, případně odmítnout neočekávané dary nebo pozvání od podezřelých nebo neznámých lidí. Izraelci jsou navíc instruováni, aby odmítli neočekávaná setkání na odlehlých nebo izolovaných místech, zejména po setmění. Nemají se také vydávat na nečekaná setkání sami.

Navíc by si měli dávat pozor na neobvyklé incidenty a měli by se zdržet setrvávání v arabských a muslimských zemí, které jsou předmětem doporučení a ve všech situacích se mají chovat opatrně.
Izraelci by se měli vyvarovat návštěv arabských států s výjimkou Mauretánie a Komor. Varování se vztahuje také na muslimské země jako je Afghánistán, Pákistán, Malajsie, Indonésie a Bangladéš. Vyhnout se mají také Thajsku, Nigérii, Indii a Filipínám.

Důvodem bezpečnostních opatření je projev šéfa Hizballáhu, Hassana Nasralláha, který pohrozil útoky na izraelské cíle. Má se jednat o odplatu za zabití jednoho z vrcholných představitelů Hizballáhu, Imada Mugniji, který zemřel při explozi, kterou Hizballáh přičítá Mossadu. Izrael nicméně již prohlásil, že s útokem nemá nic společného.

15.02.2008 00:00 3