Praha Jeruzalém

[IMG R 10023]Rusko varovalo Írán, že pokud Írán během několika následujících dnů nezastaví obohacování uranu, Rusko podpoří další sankce OSN proti Íránu.
Na uvalení nových sankcí tlačí USA a Francie, protože Írán podezřívají z toho, že se stále snaží o vyrobení jaderné zbraně.

Rada bezpečnosti OSN po Íránu požaduje, aby zastavil obohacování uranu, tedy tu část svého jaderného programu, která nejvíce znepokojuje Západ, protože tento proces může případně vést k výrobě materiálu pro jadernou bombu.

Írán zastavení prací na obohacování odmítl. Tvrdí, že se snaží o získání jaderné technologie, aby mohl vytvořit palivo pro plánovanou síť jaderných elektráren a využít tak obrovské zásoby ropy a zemního plynu pro vývoz.

Francie a Británie předložily třetí rezoluci navrhující sankce proti Íránu, včetně zmrazení majetku a povinného zákazu vycestování pro určité íránské představitele. Rozšířily také seznam íránských představitelů a společností, proti kterým by měly být sankce účinné. Předchozí sankce byly na Írán uvaleny v prosinci 2006 a březnu 2007.

Rusko, které rozšířilo své vztahy s íránským energetickým průmyslem, původně přistupovalo k rozšíření sankcí zdráhavě.

28.02.2008 00:00 7