Praha Jeruzalém

[IMG R 10598]Syn bývalého izraelského premiéra. Ariel Šarona Omri, nastoupil ve středu svůj sedmiměsíční trest odnětí svobody za korupci a podpor spáchané ve spojením volbami ve straně Likud.
Omri Šaron, 43letý poslanec, byl od soudu v Tel Avivu odvezen vězeňským automobilem do věznice s nejnižším typem ostrahy jen den po 80. narozeninách jeho otce.

Omri Šaron přišel k soudu poté co v nemocnici Šeba v Tel Hašomeru navštívil svého otce a odvezl své tři dcery do školky. U budovy soudu na něj čekaly desítky izraelských i zahraničních novinářů, se kterými ale odmítl hovořit.

Pravicoví aktivisté, Itamar Ben-Gvir a Brauch Marzel, na Šarona křičeli, „Měl by ses za sebe stydět, Budeme tě sledovat až do tvého posledního dne.“

Šaron byl odsouzen k trestu odnětí svobody a k pokutě 300 000 šekelů (asi 1 390 000 Kč) v únoru 2006 poté, co byl shledán vinným z podvodu během kampaně jeho otce o předsednictví strany Likud v roce 1999.
Jeho trest byl nicméně odložen, aby mu bylo umožněno strávit více času se svým otcem, který v lednu 2006 utrpěl mozkovou mrtvici.

Díky oddanosti, se kterou strávil u lůžka svého nemocného otce mnoho času, si získal sympatie mnohých Izraelců.
Minulý měsíc nejvyšší soud ale rozhodl o tom, že Šaron musí k výkonu trestu nastoupit.

28.02.2008 00:00 5