Praha Jeruzalém

[IMG R 10539]Neznámí ozbrojenci zaútočili v pátek brzy ráno na izraelskou ambasádu  v mauretánském hlavním městě Nouakchott. Podle zpráv bylo při útoku pět lidí zraněno, včetně jednoho cizince.

Ozbrojenci podle svědků stříleli na objekt ambasády a křičeli při tom heslo „Alláhu Akbar“, poté na střelbu odpověděla ostraha ambasády.

Střelbou byl zasažen i přilehlý bar, útočníci poté z místa utekli.

Podle izraelského Ministerstva zahraničí došlo k útoku v brzkých ranních hodinách, kdy se nikdo z členů mise v objektu nenacházel. Všichni členové mise i jejich rodiny jsou v bezpečí.

Útok následoval po výzvách veřejnosti na přerušení diplomatických vztahů s Izraelem. Mauretánie je přitom jedna z mála zemí Ligy arabských států, které mají vztahy s Izraelem. Izraelští představitelé zdůrazňují důležitost zachování těchto vztahů i přes dnešní útok.

Izraelský velvyslanec v Mauretánii, Boaz Bismuth“ pro Ynet řekl: „Není to příjemná zkušenost probudit se ráno do  zvuků střelby; není příjemné slyšet, že byla vaše ambasáda – izraelská ambasáda, napadena.
„Je to závažný incident. Není tajemstvím, že jsou v zemi i okolo ní tací, kteří se nedívají dobře na diplomatické styky mezi Izraelem a Mauretánií.“

Útok následoval jen pár týdnů poté, co byla ze strachu z islamistické hrozby zrušena rallye Paříž-Dakar. K jejímu zrušení došlo  po dvou útocích, při kterých byli zabiti čtyři francouzští turisté a několik vojáků.

01.02.2008 00:00 20