Praha Jeruzalém

[IMG R 10305]Izraelský vojenský obhájce, brigádní generál Avichai Mendelblit, v úterý rozhodl, že nebude nutné zahájit policejní vyšetřování incidentu z roku 2006, při kterém bylo při chybném izraelském útoku ve městě Bejt Hanún zabito 21 Palestinců. Podle Mendelblita nebudou ani podniknuty žádné právní kroky proti komukoliv zapojenému do tohoto incidentu.

Tehdejší vrchní velitel armády, Dan Halutz, nařídil vytvoření vyšetřovací komise, která měla za úkol prověřit okolnosti incidentu a rozhodnout, zda bude nutná další procedura. Speciální tým byl veden zástupcem velitele pozemních sil, generálmajorem Meirem Kalifilem, a výsledky byly prezentovány Mendelblitovi.
Armáda v odpovědi na rozhodnutí řekla, že Kalifilovo vyšetřování nenechalo žádné pochybnosti o tom, že byl incident neúmyslný způsobený vážnou a netypickou chybou v kontrolním mechanismu dělostřeleckého zařízení, které bylo tehdy použito. Chyba způsobila odeslání nesprávných dat do systému, který počítá trajektorii střely.

Podle vyšetřování je tato chyba na zařízení extrémně vzácná a není známá dokonce ani expertním dělostřeleckým technikům, který jsou vycvičeni v zacházení s tímto systémem.
Z těchto důvodů se vojenský advokát rozhodl, že zde není nic, co by spojovalo možné selhání lidského faktoru s výsledkem incidentu.

Osoby zúčastněné na incidentu prý nic nezanedbaly.

27.02.2008 00:00 15