Praha Jeruzalém

[IMG R 10540]“Ilan Ramon byl důležitým mužem nejen v historii Izraele, ale i pro celý vesmírný program…jsem hrdý na to, že mohu pokračovat v jeho práci, studii a odkazu,“ řekl astronaut Michael Lopez-Alegria, který navštívil vesmírný a vědecký veletrh v Kirjat Jam, připomínající páté výročí smrti prvního izraelského astronauta.
Událost se konala k připomenutí katastrofy raketoplánu Columbia.

Veletrhu se zúčastnila i Ramonova manželka Ronna, která studentům řekla, že ona i její manžel vždy považovali vzdělání a vědu za prioritu. „Vy jste ti, kteří tam v budoucnu budou,“ řekla.

Brigádní generál, Jisrael Šafir, který působil jako velitel letecké základny Tel Nof a byl blízkým Ramonovým přítelem, řekl, že Ramon byl přesně takový Izraelec, jakým si všichni přejí být – pokorný, ohleduplný, odhodlaný a milující… je ostuda, že ho lidé poznávají až nyní.

Ilan Ramon se narodil 20. června 1954 ve městě Ramat Gan v Izraeli. V roce 1987 získal bakalářský titul na univerzitě v Tel Avivu. Velkou část svého života věnoval armádě, sloužil u letectva jako stíhací pilot. Dosáhl hodnosti plukovníka a získal mnoho bojových zkušeností. V roce 1981 byl jedním z pilotů, kteří provedli útok na irácký jaderný reaktor v Osiraku.

Ilan Ramon byl ale také prvním izraelským astronautem v historii. 16. ledna 2003 se vydal na vesmírnou misi v raketoplánu Columbia, v letu označeném STS-107. Při návratu do atmosféry, 1. února 2003, ale došlo ke katastrofě, kterou nikdo z posádky nepřežil.

01.02.2008 00:00 12