Praha Jeruzalém

[IMG R 10608]Americká Sněmovna reprezentantů ve středu schválila rezoluci odsuzující raketové útoky na Izrael. Říká se v ní, že je střelba raket na civilní obyvatelstvo nestydatým porušováním lidských práv a mezinárodního práva.
Naprostá většina reprezentantů rezoluci schválila, proti byl jen jediný, zdrželi se čtyři.
Rezoluce vyjadřuje svrchované právo Izraele na obranu své území proti raketovým útokům a vyzývá prezidenta George W. Bushe, aby instruoval americké vyslance u OSN, aby protlačili rezoluci OSN odsuzující palestinský terorismus.

Členové Sněmovny reprezentantů také požadují, aby si Bush vyžádal na americkém spojenci, Saudské Arábii, aby veřejně odsoudila raketové útoky.
Rezoluce zdůrazňuje, že ti kdo jsou odpovědní za raketové útoky operují z oblastí osídlených civilisty a používají děti jako lidské štíty.

Říká se v ní také to, že po izraelském stažení z Gazy bylo na Izrael vypáleno více než 4 000 raket a minometných granátů, které zabily více než desítku Izraelců a stovky zranily, a to včetně dětí.

Rezoluce také uvádí Sýrii a Írán jako hlavní sponzory palestinského terorismu.

Rezoluce dále zdůrazňuje rozdíl mezi izraelským neúmyslným zasažením palestinských civilistů během vojenských operací a úmyslnými útoky Hamásu a dalších skupin na izraelské civilisty.

06.03.2008 00:00 1