Praha Jeruzalém

Bezpečnostní síly našly poblíž místa, kde došlo k jeruzalémskému teroristickému útoku, auto, které bylo patrně použito teroristou, který ve čtvrtek zabil osm lidí. Útočník byl obyvatelem východojeruzalémské vesnice Džabal Mukábir a pracoval jako řidič. Ve vozidle bylo nalezeno několik kulek.

Ministr obrany Ehud Barak po útoku nařídil izraelské armádě, aby uzavřela Západní břeh. Uzavření potrvá dokud bezpečnostní síly nezhodnotí situaci. Ve čtvrtek v noci byly uzavřeny přechody, průchod byl však umožněn v humanitárních a lékařských případech.

Ministr vnitřní bezpečnosti Avi Dichter v pátek svolal setkání, aby byla zhodnocena situace po teroristickém útoku. Setkání se zúčastnil policejní komisař Dudi Cohen, který plánuje návštěvu Chrámové hory a sledování vývoje bezpečnostní situace v Jeruzalémě.

Po útoku teroristy následovalo nařízení, aby všechny izraelské policejní stanice byly v pohotovosti z obavy z dalších útoků. Pohraniční hlídky posílily své rozmístění. Bezpečností síly hodlají věnovat zvláštní pozornost na centra obyvatelstva v největších městech Izraele.

Napětí bylo velké po celý týden následkem vystupňování situace na jihu. Bezpečnostní síly byly nuceny vypořádat se s výtržnostmi na Západním břehu včetně východního Jeruzaléma. Při incidentech Arabové házeli kameny na Židy v Jeruzalémě a v jednom případě byli dva městští inspektoři téměř zlynčováni v ulici Saláh ad-Dín. Oba naštěstí stačili včas nasednout do auta a ujet.

Mezitím se objevily informace, že radikálové plánují výtržnosti při páteční modlitbě na jeruzalémské Chrámové hoře. Proto se úřady rozhodly, že na místo budou vpuštěni jen muži nad 45 let s vlastnictvím izraelské identifikační karty. Na ženy nebylo uvaleno žádné omezení.

Policejní síly by se měly rozmístit ve Starém městě a ve východním Jeruzalémě, protože napětí v Jeruzalémě nadále roste.

08.03.2008 00:00 1