Praha Jeruzalém

[IMG R 10511]BBC se omluvila za nepřesné informace ve dvou svých nedávných zprávách z Izraele. O první z nich jsme vás již informovali, jednalo se o falešnou informaci o zboření domu teroristy, který provedl útok v jeruzalémské ješivě před dvěma týdny. BBC informovala tehdy o tom, že byl dům tohoto teroristy zbořen. Následně se však ukázalo, že dům stále stojí. Před týdnem se stanice BBC v živém vysílání za tuto svou chybu omluvila.

Na nepřesnost jako první upozornila organizace CAMERA, která se věnuje monitorování mediálních informací týkajících se Izraele.

Druhá omluva se týkala reportáže o izraelském náletu na buňku teroristů odpalujících rakety na Izrael. BBC uvedla, že Izrael při útoku úmyslně napadl civilisty a že generální tajemník OSN, Ban Ki-moon, popsal tento útok jako útok na civilisty.
BBC se ale nikterak nezmínila o palestinských raketových útocích a chybně také spojila citát generálního tajemníka OSN a touto konkrétní vojenskou akcí. Citát pocházel z doby asi dvou týdnů před náletem, ale i tak nepopsal vojenské akce v Gaze jako útoky na civilisty. Popsal nicméně palestinské útoky jako teroristické činy.
Ban Ki-moon tehdy řekl: „I když uznávám izraelské právo na sebeobranu, odsuzuji nepřiměřené a přehnané
použití síly, které zabilo nebo zranilo tolik civilistů, včetně dětí… Odsuzuji palestinské raketové útoky a vyzývám k okamžitému zastavení těchto teroristických činů.“

BBC uznala, že měla informovat také o Ban Ki-moonově reakci na palestinské útoky. Původní zpráva byla upravena a nepravdivá poznámka o úmyslných útocích na civilisty byla odstraněna.

24.03.2008 00:00 3