Praha Jeruzalém

[IMG R 10611]Ministr pro vnitřní bezpečnost, Avi Dichter, instruoval ve středu policii, aby začala pracoval na možné demolici jeruzalémského domu Alaa Abu Dheima, teroristy, který při útoku na rabínský seminář Maercaz Harav minulý týden zabil osm lidí.

Policie se obrátila na ministerstvo obrany, aby potvrdilo, jaké právní kroky musejí být učiněny, aby mohl být dům zbourán.

Dříve Dichter řekl, že Izrael nemůže posoudit, zda byl truchlící stan postavený k uctění střelce vybudován teroristickou organizací a proto nemá pravomoc nechat ho zavřít.
Podle ministra bylo osm teroristových příbuzných vyslechnuto poté, co se před jejich domem objevily vlajky Hamásu a Hizballáhu. Někteří jsou stále ještě ve vazbě. Teroristův otec podle Dichtera popírá, že by měl s vlajkami cokoliv společného a okamžitě prý pracoval na jejich odstranění.

Ohledně možnosti, že by byl teroristův dům zbourán, Dichter řekl, „demolice jakéhokoliv domu, zejména v Jeruzalémě, vyžaduje důsledné právní zvážení. Doufám, že právní systém tento krok případně umožní, bez toho ale nelze tento krok provést.“

Dichter také zveřejnil nové informace týkající se čtvrtečního útoku. „Terorista vytáhl Kalašnikov z krabice a začal po celém místě střílet. V určitém okamžiku vstoupil do knihovny a pokračoval ve střelbě, jejíž výsledkem byla smrt osmi studentů. Studenti se běželi ukrýt, některým se podařilo se schovat v jiné místnosti knihovny, jiní byli zavražděni.“

„Na teroristu střílel civilista vlastnící legální zbraň a důstojník armády, který se dostal na místo. Později se ke střelbě přidali také policisté. Po incidentu se asi 30 metrů od ješivy našlo teroristovo auto. Podle vyšetřování se terorista dostal do budovy z ulice Ben Dor. Vstup nebyl ani zamčen ani strážen.

13.03.2008 00:00 5