Praha Jeruzalém

[IMG R 10399]Evropská unie v neděli odsoudila to, co nazvala „nepřiměřené použití síly“ izraelskou armádou v Gaze poté, co bylo během jediného dne zabito nejvíce Palestinců od roku 2000 (asi 70 Palestinců, z nich 12 bylo palestinskými zdroji označeno za civilisty a zbytek za bojovníky).
Evropská unie v prohlášení tlačí na Izrael, aby zastavil své aktivity, které ohrožují civilisty s tím, že jsou „proti mezinárodnímu právu.“

V prohlášení se také volá po okamžitém zastavení palestinských raketových útoků na izraelské území. Mírový proces by neměl být přerušován.

„Evropské předsednictví odsuzuje současné nepřiměřené použité síly Izraelské armády proti palestinské populaci Gazy a vyzývá Izrael, aby jednal s maximální zdrženlivostí a zdržel se všech aktivit, které ohrožují civilisty. Tyto aktivity jsou proti mezinárodnímu právu,“ říká se v prohlášení slovinské vlády vydaného jménem Evropské unie.

S hrozbami Izraele na pozemní ofenzivu a hrozbami Palestinců na přerušení mírových jednání, vyzývá EU obě strany k tomu, aby se držely mírového plánu z Annapolis.
„Mírový plán by neměl být přerušen. Činy, které podkopávají tento procesy měly být okamžitě zastaveny,“ říká se v prohlášení.

02.03.2008 00:00 3