Praha Jeruzalém

[IMG R 10054]V úterním vydání novin Jediot Achronot se objevila zpráva Itamara Eichlera, podle které důstojník vojenské zpravodajské služby informoval ministryni zahraničí, Tzipi Livniovou, o důvodech, proč byla izraelská armáda nucena mnoho připravených útoků na budovy, ve kterých jsou vyráběny nebo skladovány rakety Kassám, odvolat.

Izraelská armáda před útokem na takové zařízení shodí do oblasti letáky, které vyzývají civilisty, aby oblast opustily. Chce se tak vyhnout zbytečným ztrátám na životech civilistů.

Hamás však využívá tohoto varování k tomu, aby na střechy konkrétních budov umístil palestinské děti, které mají fungovat jako živý štít. Když je totiž piloti izraelského letounu nebo helikoptéry na místě útoku zahlédnu, akce je na poslední chvíli odvolána. Hamás tuto taktiku využívá k ochraně svých výroben a skladišť raket, protože s může být jistý, že pokud na střechu budovy umístí děti, izraelské letectvo útok neprovede.

Na tiskové konferenci Livniová řekla: „Rozhodli jsme se poslat varování na místo, odkud víme, že teroristé operují. Oni na druhou stranu vyzvali civilisty, aby tam zůstali, protože se chystáme na místo zaútočit. Preferujeme útok na prázdnou budovu, která je určena k výrobě raket, i když zvážíme to, že teroristé místo opustí. Takže víte co se stalo. Všechny děti se shromáždily na střeše. Protože vědí, že je útok prováděn většinou ze vzduchu, posílají děti na střechu, aby zabránili útoku na budovu.“

„Pracujeme se svázanýma rukama a to jednak kvůli všem zákonům a jednak proto, že jsme součástí svobodného světa a tohle je součást našich hodnot,“ řekl Tzipi Livniová.


05.03.2008 00:00 4Zdroj: Redakce Israel.cz