Praha Jeruzalém

[IMG R 10116]Vysoký velitel Hamásu v rozhovoru pro britský Sunday Times řekl, že 300 z nejlepších mozků jejich organizace bylo tajně posláno na výcvik do Teheránu. Polovina z nich stále podstupuje výcvik u íránských Revolučních gard. Učí se jak vyrábět smrtonosnější rakety a jak vyrábět výbušniny.
Část z členů Hamásu se již z výcviku vrátila. Část této skupiny byla vycvičena jako odstřelovači a část se učila, jak využívat tunely k útokům na izraelské jednotky.

Velitel dokonce prohlásil: „Írán je naše matka. Dává nám informace, vojenské dodávky a finanční podporu.“
Výcvik členů Hamásu začal prý již v roce 2005 a od té doby bylo do Íránu vysláno celkem sedm skupin členů Hamásu.

Šéf Šin Bet, Juval Diskin, považuje tuto situaci za strategické nebezpečí, které je prý mnohem větší, než pašování zbraní do Gazy.

Izraelští představitelé již dlouho hovoří  tom, že Írán si pro svou válku proti Izraeli vybírá prostředníky. Již v minulosti hovořili izraelští bezpečnostní představitelé o tom, že Írán pravděpodobně sám ze svého území na Izrael nezaútočí, aby neriskoval izraelskou odvetu. Mnohem reálnější je prý situace, kdy použije pro útok některého z prostředníků – ať už Hizballáh v Libanonu, nebo Hamás v Pásmu Gazy. V určité rozsahu to dělá již nyní.

Kromě spojení s Íránem představitel Hamásu přiznal i to, že jsou členové Hamásu cvičeni také v Sýrii, zmínil více než 700 bojovníků.

12.03.2008 00:00 7Zdroj: Redakce Israel.cz