Praha Jeruzalém

[IMG R 10604]Vůdci Hamásu se sešli při vzpomínce na jednoho z velitelů svého vojenského křídla – Brigád Al-Kassám, který patřil mezi prominentní velitele. Ve snaze „vylepšit“ svou pozici se jiný prominentní vůdce Hamásu, palestinský poslanec Fathi Hammad, pyšnil izraelskou vojenskou košilí potřísněnou krví. Nalezena prý byla v oblasti Džabalíja, společně s nějakým zdravotnickým vybavením. Tedy v místech, kde ještě před pár dny také probíhaly boje mezi palestinskými teroristickými skupinami a izraelskou armádou.

Hamás se tímto krokem snaží přesvědčit zejména Palestince, že v bojích proti izraelským vojákům uspěl a že ztráty izraelské armády jsou větší, než sama přiznává.

Hamásem prezentovaná izraelská vojenská košile mohla izraelskému vojákovi patřit, stejně tak ale žádnému ani patřit nemusela. Izraelské vojenské košile (a nejen ty) si v Izraeli může pořídit každý turista se zájmem o vojenství a palestinské teroristické organizace jsou známé tím, že mnohdy vlastní kompletní uniformu izraelské armády.

Čí prezentovaná košile ve skutečnosti byla ale není důležité, daleko zajímavější je pohled na způsob, jakým si Hamás zvyšuje svou popularitu. Dlužno podotknout, že podobnou taktiku používal i Hizballáh během druhé libanonské války (Hizballáh vystavuje vlasy zabitého izraelského vojáka (video prohlídka muzea Hizballáhu)

05.03.2008 00:00 11Zdroj: Redakce Israel.cz