Praha Jeruzalém

[IMG R 10645]Pašerácký tunel, který spojuje Hamásem kontrolované Pásmo Gazy s Egyptem, se v pátek propadl a téměř udusil čtyři Palestinci a dalšího uvěznil. Oznámili to představitelé Egypta i Hamásu.

Palestinci se snažili prokopat nedávno uzavřený tunel, který vede asi 10 metrů pod zemí a chatrný pískový strop se pod vlastní vahou zřítil. Čtyři Palestinci byli vyhrabáni a ve vážném stavu převezeni do nemocnice, oznámil představitel Hamásu. Po pátém záchranáři i nadále pátrají.

Incident přichází jen den poté, co byl jiný Palestinec pohřben zaživa, když na něj spadl strop jiného tunelu.
Představitelé Hamásu viní Egypt z toho, že do tunelu, který se v pátek propadl, vypustil dlouho účinný jedovatý plyn, aby pašeráky otrávil. Egypťané ale tvrdí, že je to „nesmysl“ a dodávají, že byl 700 metrů dlouhý tunel před pár dny zničen za použití výbušnin. „Pravděpodobně se pašeráci nadýchali kouře, který vzešel právě z tohoto,“ řekl jeden z egyptských představitelů.

Pracovníci z nemocnice v Gaze potvrdil, že se pašeráci léčí z nadýchání se nějakého plynu, neřekli ale jakého.
Palestinci ve větší míře využívají pašování zbraní a zakázaného zboří z Egypta od chvíle, kdy vládu nad Gazou převzal Hamás. Podle Izraele putují těmito tunely protitankové střely, tuny výbušnin a tisíce pušek.

22.03.2008 00:00 10