Praha Jeruzalém

[IMG R 10163]Bezpečnostní zdroje během víkendu varovaly, že se Hizballáh snaží získat izraelské vojáky z řad Drúzů a Beduínů, aby pro ně prováděli špionážní činnost.

Před měsícem byl zatčen podpraporčík  Louai Balut (34) z vesnice Fassuta ze severní Galileje kvůli podezření z předávání citlivých informací Hizballáhu a spolupráci na obchodu s drogami.

Zdroje v katolické vesnici Fassouta, která má asi 3 000 obyvatel, jsou v šoku a doufají, že se jedná o izolovaný incident zrádce, který byl rekrutován Hizballáhem. Bývalý starosta vesnice, Gerias Gerias, byl nicméně v roce 2006 odsouzen ke čtyřem letům vězení za špionáž ve prospěch Íránu.

Předpokládá se, že je Balut jedním z agentů naverbovaných Hizballáhem, nebyly ale zveřejněny informace o tom, zda probíhá i nějaké další vyšetřování. Bezpečnostní představitelé ale varovali, že Hizballáh ve zvýšené míře používá vojáky z řad izraelských Arabů a Drúzů jako špióny. I přesto se ale severní velitelství izraelské armády zatím nechystá činit jakékoliv změny v nasazování vojáků podél severní hranice.

V červnu 2006 byl k 15letům vězení odsouzen podplukovník Omar el-Hajeb, Beduín, který patřil ke špionážní buňce, která předávala Hizballáhu mapy, elektronické vybavení a citlivé vojenské informace výměnou za drogy.

30.03.2008 00:00 3