Praha Jeruzalém

[IMG R 10142]Premiér Olmert v úterý řekl, že má Izrael sílu na to, aby se bránil íránské hrozbě.
V odpovědi na pondělní rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, uvalit nové kolo sankcí proti Teheránu, premiér řekl, „Izrael se sám může bránit proti jakékoliv hrozbě, íránská hrozba ale není jen proti Izraeli a to je důvod, proč Evropa a Spojené státy a případně i Rusko a Čína, souhlasili se sankcemi.“

„Včerejší rozhodnutí OSN, uvalit třetí kolo sankcí na Írán, dokazuje, že svět nebude akceptovat Írán jako jaderný stát,“ řekl Olmert a dodal, že jen široká mezinárodní snaha může zastavit jaderný Írán.
„Izrael by neměl být jediný, kdo vede státy k tomu, aby pracovaly proti tomu, aby se z Íránu stal jaderný stát. Izrael je jedna ze zemí, které jsou Íránem ohrožené a má sílu na to, aby se ubránil proti jakékoliv hrozbě,“ řekl Olmert.

Izrael vždy říkal, že preferuje diplomatické řešení íránské jaderné záležitosti a neviděl se v čele zemí, které by měly vést kampaň proti íránským snahám dosáhnout jaderných schopností.
Olmert také řekl, že by mezinárodní společenství měli přijmou další opatření, aby zastavilo íránský jaderný program. Neřekl ale, jaké kroky by to měly být.

Izrael považuje Írán za vážnou hrozbu kvůli jadernému programu a arzenálu raket dlouhého doletu, které jsou schopny nést jaderné hlavice a mohou zasáhnout Izrael.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád opakovaně volal po vymazání Izraele z mapy a existují také důkazy, že Írán financuje extrémistické protiizraelské skupiny, jakými jsou například Hizballáh v Libanonu, nebo Hamás na palestinských územích.

05.03.2008 00:00 4