Praha Jeruzalém

Významný palestinský terorista a tři jeho komplici byli zabiti při izraelské středeční razii v Betlémě. Tato událost později posloužila teroristům v Gaze k ospravedlnění následných útoků na jih Izraele.

Mohammed Šahada (48) byl vysokým vůdcem ozbrojeného křídla Islámského džihádu, Ahmed al-Bulbul (48) byl vysokým představitelem Brigád mučedníků od Al Aksa. Společně s těmito vysokými představiteli byli zabiti ještě dva ozbrojenci Islámského džihádu – Imad al-Kamel a Eissa Marzuk.

Ve středu večer elitní jednotka protiteroristické hraniční policie vyzbrojena informacemi o údajném místě pobytu teroristů Islámského džihádu vstoupila do Betléma a zajistila svůj cíl. Mahmúd Šiháda, vůdce Islámského džihádu v betlémské oblasti a terorista, který byl Izraelem hledán více než osm let, byl zabit při přestřelce. O život přišli i tři další teroristé. Mluvčí izraelské armády operaci speciálních jednotek potvrdila.

Nejprve se objevily palestinské zprávy o tom, že Šahada stál za teroristickým útokem v jeruzalémské ješivě (již jsme informovali), to později ale izraelská armáda vyvrátila. Šahada byl nicméně strůjcem několika sebevražedných útoků a útoků automobily naplněnými výbušninou. K těm došlo zejména v letech 2000 a 2001.

Ve středu izraelské síly zabili dalšího polního velitele Islámského džihádu v samařském městě Tulkarm. V odpovědi na izraelský zásah proti vedení teroristů na Západním břehu vypálili členové Islámského džihádu z Gazy asi 15 raket na jižní Izrael. Útoky byly namířeny hlavně na město Sderot a přerušily více než čtyřdenní klid v Gaze, na kterém se shodli představitelé Izraele i Hamásu v rámci oficiálního příměří. Izraelští představitelé ve čtvrtek uvedli, že Hamás bude uznán plně odpovědným za obnovenou raketovou palbu, protože ostatní skupiny potřebují k útoku na Izrael jeho souhlas.
14.03.2008 00:00 3