Praha Jeruzalém

[IMG R 10509]Ozbrojený izraelský civilista v pondělí zastřelil mladého Palestince, který společně s dalšími dvěma sty Araby házel kameny na izraelský autobus v Samaří. Ostatní cestující později vypověděli, že se obávali lynčování ze strany arabského davu, proto se jeden z pasažérů rozhodl použít zbraň, aby útočníky zahnal. Izraelec nejprve vystřelil do vzduchu, aby Palestince vyděsil, ale když dav pokračoval v kamenování, vypálil několik ran jejich směrem.

Jeden z izraelských levicových zákonodárců požaduje, aby byly proti střelci, který je obyvatelem jedné z židovských osad na Západním břehu, podniknuty právní kroky.

V pondělí byli zraněni dva izraelští důstojníci v průběhu palestinských nepokojů v samařských městech Nábulus a Kalkílíja.

Poblíž Nábulusu izraelská pohraniční policie postřelila Palestince, který se chystal na hlídku zaútočit zápalnou bombou. V Nábulusu také došlo k několika nočním útokům kameny a zápalnými bombami na izraelské hlídky a civilní židovské motoristy.

V pondělí ráno poblíž Betléma zranil kamenem izraelského motoristu Palestinec, který byl později postřelen izraelskými vojáky. Palestinská protiizraelská aktivita v Judsku a Samaří vzrostla poté, co se dozvěděli o vojenském vstupu Izraele do Gazy.

04.03.2008 00:00 1