Praha Jeruzalém

[IMG R 10078]V pondělí se vystupňovalo napětí mezi Izraelem a Egyptem poté, co egyptská průzkumná helikoptéra vstoupila do izraelského vzdušeného prostoru nad Pásmem Gazy. Počáteční prověřování utišilo obavy z možného nepřátelského činu a ukázalo, že se pravděpodobně jedná o chybu pilota.

Helikoptéra byla zpozorována izraelským letectvem v okamžiku, kdy překročila vzdušnou hranici. Letouny byly vyslány na místo a doprovodily egyptskou helikoptéru zpět do egyptského vzdušného prostoru. Obě armády incident prověřují.

Vyhledání a doprovod letadla je součástí protokolu v kterékoliv situaci, kdy se cizí letoun dostane bez ohlášení do izraelského vzdušného prostoru a řídícímu leteckého provozu se nepodaří s ním navázat spojení, případně se mu nepovede určit původ stroje.

Izraelské stíhačky tak zasáhly v listopadu i proti  letu č. 90 Continental Airlines, který se po vstupu do izraelského vzdušeného prostoru neidentifikoval. Stíhačky tehdy letoun doprovodily nad Středozemní moře, než bylo spojení navázáno. Jednalo se o Boeing 747 letící z Newarku v New Jersey. Letoun pak bezpečně přistál, posádce ani cestujícím se nic nestalo.

04.03.2008 00:00 1