Praha Jeruzalém

Spojené státy vyřadily ze seznamu států, které nejvíce porušují lidská práva, Čínu, přidaly ale Sýrii, Uzbekistán a Súdán.

I když byla Čína z „top 10“ tentokrát vyřazena, stále není její celkové postavení dobré a je vedena mezi autoritářskými státy, které podstupují ekonomické reformy a rapidní sociální proměny. Nedochází v nich ale k demokratickým politickým reformám. V této skupině států je vedena také Venezuela, Nigérie, Thajsko, Keňa a Egypt.

Mezi deseti nesystematičtějšímu porušovateli lidských práv jsou tak nyní vedeny státy Severní Korea, Myanmar, Írán, Sýrie, Zimbabwe, Kuba, Bělorusko, Eritrea a Súdán. V těchto zemích je podle hodnotitelů moc soustředěna v rukou nevypočitatelných vůdců. Zahrnutí zmíněných zemí do skupiny států, ve kterých jsou nejvíce porušována lidská práva, ale nemá žádný vliv na vztahy těchto států s USA.

V několika zemích se oproti roku 2006 postavení lidských práv zlepšilo. Je to konkrétně například Mauretánie, Ghana, Maroko a Haiti. Malý a nebo žádný pokrok je v Nepálu, Gruzii, Kyrgystánu, Iráku, Afghánistánu nebo Rusku. Situace se naopak zhoršila v Pákistánu, Bangladéši a na Srí Lance.

13.03.2008 00:00 26