Praha Jeruzalém

[IMG R 10655]Kazachstánský vojenský soud ve středu odsoudil bývalého švagra prezidenta Nursultana Nazarbajeva v nepřítomnosti ke 20 letům odnětí svobody za celou řadu obvinění, včetně plánování převratu.

Rozsudek přichází jako další rána pro bývalého kazachstánského velvyslance v Rakousku, Rakhata Aliyeva, který byl také odsouzen ke 20 letům vězení za únos a zpronevěru. Aliyev dále trvá na své nevinně a tvrdí, že jsou obvinění součástí státem organizovaného komplotu.

Soud zjistil, že Aliyev sponzoroval výcvik ozbrojených bojovníků v Izraeli a Egyptě a to s cíle svrhnout kazachstánskou vládu. Ostatní obvinění proti němu zahrnují zneužití úřadu, zpronevěru státního majetku, neoprávněné předání tajných informací a krádež zbraní a munice.

15 dalších obžalovaných, včetně bývalého šéfa kazachstánské organizace nastupující po KGB, Alnura Musayeva, bylo odsouzeno k trestům odnětí svobody v rozmezí od pěti do dvaceti let. Soudní procesy se konaly za zavřenými dveřmi 23. ledna.

Aliyev byl jmenován velvyslancem v Rakousku loni v únoru. Z postu byl odvolán v květnu poté, co veřejně obvinil prezidenta Nazarbajeva ze „stahování se do totalitní sovětské minulosti,“ a oznámil, že se v roce 2012 bude ucházet o úřad prezidenta. Později se rozvedl s Nazarbajevovou nestarší dcerou Darigou, která je všeobecně považována za nástupkyní svého 67letého otce na postu prezidenta.

27.03.2008 00:00 6