Praha Jeruzalém

Tisíce křesťanských poutníků procházelo v pátek uličkami Jeruzaléma, aby si připomněli Velký pátek a prošli cestu, kterou měl podle jejich víry projít Ježíš před svým ukřižováním.
Někteří poutníci při procházení křížové cesty nesli dřevěné kříže, někteří zpívali křesťanské písně, jiní se vrhali na zem v místě, kde bylo podle jejich nauky Kristovo tělo po sejmutí s kříže položeno.

Kvůli současnému konání křesťanských velikonoc a židovského purimu a s ohledem na teroristický útok v jeruzalémské ješivě, byly v ulicích kvůli zajištění bezpečnosti nasazeny tisíce policistů. Ostražitost je na místě také vzhledem k tomu, že již uběhlo 40 dní smutku od smrti Imada Mugniji a teroristé z Hizballáhu hrozí odplatou proti izraelským cílům. Stupeň ostražitosti byl v pátek jeden stupeň pod svým maximem.

Izrael na dobu svátků uzavřel Západní břeh a neumožnil tamním obyvatelům cestu do Izraele. Důvody jsou opět bezpečnostní. Znamená to ale také to, že se do Jeruzaléma nedostali ani někteří arabští křesťané.

22.03.2008 00:00 6