Praha Jeruzalém

[IMG R 10448]Egyptský prezident, Hosni Mubarak dnes zahájí oficiální návštěvu Ruska, během které podepíše s Ruskem dohodu o spolupráci ve vývoji jaderné energie pro civilní účely. V rámci této dohody pak Rusko může v Egyptě vystavět funkční jaderný reaktor.

Mubarak již v říjnu oznámil, že Egypt hledá pro tento projekt kontraktory a že do projektu hodlá investovat asi 1,8 miliard dolarů (téměř 300 miliard korun).

Rusko, které je odpovědné za íránskou jadernou elektrárnu v Bušeru a které nedávno podepsalo podobnou dohodu s Bulharskem, má zájem dostat se na egyptský trh, kterému nyní dominují Francie a Spojené státy.
Během návštěvy se Mubarak setká jak s odcházejícím prezidentem Putinem, tak i s jeho nástupcem Medveděvem.

Egyptské noviny během víkendu napsaly, že se USA snaží na Egypt vyvinout nátlak, aby dohodu s Ruskem nepodepsal. Spojené státy se podle egyptských informací mají snažit klást překážky mezi jadernou dohodu Egypta a Ruska. USA mají prý zájem o to, aby na egyptský jaderný program mohly dohlížet. Podle zpráv ze stejných zdrojů již prý Spojené státy zabránily podepsání podobné dohody Egypta s Ruskem minulý rok.

24.03.2008 00:00 7