Praha Jeruzalém

[IMG R 10069]

Sedm muslimských zemí se rozhodlo bojkotovat ve čtvrtek zahájený pařížský knižní veletrh na protest proti volbě Izraele jako čestného hosta tohoto světově nejvýznamnějšího frankofonního veletrhu. Veletrh měl být slavnostně otevřen za přítomnosti izraelského prezidenta Šimona Perese a mělo na něm být představeno 39 izraelských spisovatelů včetně Amose Oze a Davida Grossmana.

Alžírsko, Írán, Libanon, Maroko, Saúdská Arábie, Tunisko a Jemen předem ohlásili bojkot veletrhu v reakci na výzvu ze strany Islámské organizace pro vzdělání, vědu a kulturu (ISESCO). Tato organizace sídlící v Maroku byla ke svému postoji motivována nesouhlasem s izraelskými akcemi proti Palestincům, které organizace označila za zločiny proti lidskosti. Také se jí nelíbilo, že Izrael byl zvolen čestným hostem právě na 60. výročí svého založení. Podle organizátorů Izrael z tohoto důvodu vybrán nebyl.

Podle Christine de Mazieres z Asociace francouzských vydavatelů se veletrh neváže na události na Blízkém východě a země, které se veletrh rozhodly bojkotovat, věděly o poctě Izraeli již v době, kdy se přihlašovaly.
Obdobná kontroverze se začíná rýsovat před květnovým knižním veletrhem v italském Turínu, kde mají být také zvýrazněni izraelští autoři.

14.03.2008 00:00 8