Praha Jeruzalém

[IMG R 10534]Německá kancléřka, Angela Merkelová, zahájila v neděli svou třídenní návštěvu Izraele. Merkelová přiletěla odpoledne na letiště Ben Guriona, kde ji přivítal premiér Olmert, čestná stráž a mnoho dalších politických i náboženských představitelů.

Návštěva Merkelové má být korunována jejím vystoupením v izraelském parlamentu, při kterém by podle očekávání měla podtrhnout německou oddanost k obraně Izraele a jeho práva na existenci. Toto privilegium obvykle patří jen hlavám států, v případě Merkelové byla ale učiněna výjimka kvůli jejímu postavení mezi světovými představiteli a také kvůli jejímu přátelskému postavení vůči Izraeli.

Merkelová přednese svůj projev v němčině, což některé poslance kvůli bolestným vzpomínkám na holokaust pobouřilo. V Izraeli žije nyní asi 250 000 přeživších holokaust.
Merkelová nicméně nebude prvním německým představitelem, který bude v Knessetu hovořit německy. V roce 2000 prolomil tuto bariéru prezident Johannes Rau, který přednesl emotivní projev, ve kterém žádal o odpuštění za to, co Němci spáchali.

Merkelová hodlá během své návštěvy diskutovat o historické odpovědnosti Německa i o budoucích projektech pro lepší svět. Chce se také zasadit o pomoc při řešení 60letého konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Návštěva má také vztah k 60. výročí založení Izraele.

17.03.2008 00:00 13