Praha Jeruzalém

[IMG R 10325]Opoziční vůdce, Benjamin Netanjahu, ve středu řekl, že palestinský vůdce, Mahmúd Abbás, není schopný poskytnout řešení izraelským bezpečnostním  obavám. „Nikdo nemůže fungovat jako subkontraktor pro naši vlastní obranu,“ řekl při odsouzení iniciativy předávající zbraně bezpečnostním jednotkám Palestinské samosprávy.

„Myšlenka svěřit naši bezpečnost Palestinské samosprávě již v minulosti selhala v Gaze a selže opět v Judsku a Samaří,“ řekl Netanjahu na konferenci organizované Jeruzalémským centrem pro veřejné záležitosti.
„Myšlenka, že předáme zbraně Palestinské samosprávě v její současné situaci a že budeme věřit, že budou tyto zbraně použity na obranu Izraele, je jednoduše hloupý nápad,“ řekl předseda Likud. „Zbraně budou obráceny proti izraelské armádě a to mnohem dříve, než si můžeme myslet. To je přesně to co se stalo v Gaze.“

Netanjahuův komentář přišel krátce po tom, co Abbás oznámil jmenování nového velitele palestinské policie. Izrael mezitím ve středu oznámil, že schválil rozmístění dalších 600 palestinských policistů ve městě Džanín.
Netanjahu kritizoval také vládní rozhodnutí předat Palestinské samosprávě desítky obrněných automobilů s tím, že zbraně mohou být použity Hamásem proti Izraeli. Shodl se také s egyptským prezidentem Mubarakem na tom, že vliv Íránu již dosáhl až do Pásma Gazy.

27.03.2008 00:00 5