Praha Jeruzalém

[IMG R 10111]Francie byla a vždy bude opravdovým přítelem Izraele, řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy izraelskému prezidentovi, Šimonu Peresovi, při schůzce v Paříži.
„Právo státu Izrael na bezpečnou existenci je neoddiskutovatelné a věřím tomu, že od holokaustu za to má svět odpovědnost. Budu pokračovat v podoře Izraele kdekoliv, stejně jako jsem to dělal během mých předchozích návštěv arabských států,“ dodal Sarkozy.

Během návštěvy obdržel Peres nejvyšší francouzské vyznamenání Čestné legie.
„Je pro mě velkou ctí vás tu jako prezidenta Izraele přivítat,“ řekl Sarkozy, „ještě větší ctí je mi ale přivítat vás jako Šimona Perese. Mám k vám velký respekt a pohlížím na vás jako na symbol.“
Sarkozy také řekl, že nekompromisně bojuje proti antisemitismu a nezdráhá se uvěznit člověka za pálení izraelské vlajky nebo za vandalství proti izraelské ambasádě.

Peres také prezentoval plány na projekt Mírového údolí, což je projekt výstavby společných průmyslových parků pro Izrael, Jordánsko a Palestince.
Okamžitě po setkání se Peres zúčastnil vzpomínky na osm studentů, kteří byli ve čtvrtek zabiti při teroristickém útoku v jeruzalémské ješivě.

11.03.2008 00:00 17