Praha Jeruzalém

[IMG R 10081]Ministerská komise pro legislativu v pondělí nepodpořila zákon navržený poslancem Strany práce, Ophirem Pines-Pazem, o anulování zákona Tal, který umožňuje studentům ješiv posunutí základní vojenské služby. Pines-Paz o tomto zákonu hovoří jako o zákonu pro ty, co se vyhýbají vojenské službě.

Poslanec vysvětlil svůj návrh tím, že bylo zavedení zákona Tal naprostým selháním. Jen malá menšina studentů ješiv se rozhodla sloužit v armádě a jejich schopnost přispět společnosti na civilní službě  v praxi téměř neexistuje.

„Místo toho, aby se zákon vypořádal problémem vyhýbání se vojenské službě, drasticky tuto situaci zhoršuje,“ dodal.

Ministr obrany, Ehud Barak, odmítl na začátku měsíce schválit žádost 1 000 studentů ješiv, aby dostali tuto výjimku. Tento krok způsobil politický rozruch a premiér Olmert ministrovi za stranu Šas, Elimu Jišajovi, slíbil, že se současná situace měnit nebude.

Zákon Tal byl Knessetem schválen před pěti lety a umožňuje 18letým studentů ješiv odložit každý rok vojenskou službu a to až do jejich 22 let, kdy mohou rok pracovat nebo studovat mimo ješivu a do armády nemusejí.

25.03.2008 00:00 17