Praha Jeruzalém

[IMG R 10626]Izraelská bezpečnostní bariéra, kterou Izrael buduje v Judsku a Samaří a která má učinit teroristům cestu do Izraele co nejobtížnější, je relativně kontroverzním tématem. Někteří, včetně mezinárodního soudního tribunálu, ji považují za nelegální s ohledem na trasu, kterou vede, jiní ji považují za logické a racionální vyústění řady palestinských sebevražedných útoků proti izraelským civilistům.

Otázkou byla i její účinnost. Kritici jí považovali za neúčinnou, Izrael prezentoval čísla z nichž jasně plyne, že v oblasti, kde bariéra stojí, se snížil počet infiltrací v podstatě na nulu a výrazně klesl také počet sebevražedných teroristických útoků.

Nyní účinnost bariéry potvrzují i palestinští teroristé, proti kterým je určena.
Vůdce palestinského Islámského džihádu, Abdullah Šalah, v rozhovoru pro katarské noviny Al-Šarq v podstatě řekl, že důvodem změny taktiky ze sebevražedných útoků na raketové útoky je fakt, že Izrael vybudoval bezpečnostní bariéru, přes kterou se jen těžko proniká.

„Například postavili na Západním břehu oddělovací plot. Nepopíráme, že to limituje schopnosti odboje v pronikání hluboko (do izraelského území), abychom tam provedli sebevražedné útoky. Odboj se ale nevzdává, není bezmocný a hledá jiné způsoby, jak se s každým stupněm (intifády) vypořádat.“

Není to ale poprvé, co palestinští teroristé tento fakt přiznávají. O bariéře, jako o překážce sebevražedným útokům, hovořil tentýž představitel již v roce 2006, zástupce předsedy politické kanceláře Hamásu, Mousa Abu Marzoug, pak v roce 2007.

29.03.2008 00:00 9Zdroj: Redakce Israel.cz