Praha Jeruzalém

[IMG R 10635]Vydavatel londýnského arabského listu Al-Kuds Al-Arabí, Abd Al-Arabi, ve svém článku z minulé neděle říká, že útok na ješivu Mercaz Harav v Jeruzalémě je ospravedlnitelný. Argumentuje tím, že náboženské semináře jsou líhní izraelského extremismu a fundamentalismu.

Následné oslavy této vraždy osmi mladých lidí Palestinci v Pásmu Gazy považuje za „odvahu Palestinského národa.“ Al-Arabi ve svém článku dokonce tvrdí, že násilí v Gaze by mohlo znamenat zahájení odpočtu do zničení Izraele.

Článek ospravedlňující teroristický útok by sice mohl být brán jen jako bezvýznamný výplod dalšího pisálka, pokud by ovšem nebyl jeho autor médii považován za legitimního a nezaujatého analytika blízkovýchodní situace. Svou náklonnost k terorismu se snaží při projevech v britských médiích maskovat, aby nemohl být nařčen z radikálních postojů a jeho slova tak neztratila na vážnosti. Otištěný článek nicméně ukazuje jeho pravou tvář.

Není to ale zdaleka jeho první mediální uklouznutí. Již v rozhovoru pro jednu z libanonských televizních stanic řekl, „Pokud íránské rakety zasáhnou Izrael, dá-li Bůh, půjdu na Trafalgar Square a budu radostí tančit.“
Stejný muž často poskytuje naprosto vážně brané komentáře pro nejvýznamnější média jako například CNN, BBC nebo Sky News.

16.03.2008 00:00 5