Praha Jeruzalém

[IMG R 10619]Americká organizace HonestReporting sledující úroveň žurnalistiky zaměřené na Izrael a Blízký východ zveřejnila vyhodnocení fotografií agentury Reuters vybrané jako „Snímky měsíce.“ Reuters vybírá každý měsíc asi 250 fotografií z tisíců, které nafotí jeho zaměstnanci po celém světě.

HonestReporting se zaměřil na snímky Palestinců a Izraelců zařazené v roce 2007 do měsíčních balíčků vyraných fotografií. Snímků s tímto zaměřením bylo 124 z celkového počtu 2666 za rok 2007. Z těchto 124 snímků vyvolávalo 62 procent sympatie k Palestincům. Pouze 10 procent z nich možno považovat za sympatizující s Izraelci.

Snímky představují Izraelce převážně jako agresory – izraelští vojáci se na nich střetávají s Palestinci v civilním oděvu. Izraelské vojáky zachycuje 27 snímků, zatímco palestinské ozbrojence pouze 3 snímky. Fotografie se střety mezi vojáky a Palestinci postrádají kontext – není z nich patrné, že může jít o reakci na davové násilí. Některé snímky také mohou být výskedkem záměrných provokací a snahy reportérů o zinscenování konfliktu na zakázku.

Mezi fotografie měsíce bylo zařazeno 15 snímků palestinských pohřbů. Naproti tomu pohřeb izraelských obětí konfliktu nepředstavoval žádný snímek. (Zde HonestReporting podotýká, že nebyl zařazen ani jeden snímek pohřbu z Dárfúru, Afghánistánu apod.)
Obecně byla patrná tendence uvádět Palestince jako oběti a naopak Izraelce jako oběti konfliktu nezobrazovat.

13.03.2008 00:00 2Zdroj: Redakce Israel.cz