Praha Jeruzalém

Americké úřady v úterý zadržely amerického inženýra kvůli podezření z předávání vojenských tajemství ohledně jaderných zbraní, stíhaček a protileteckých obranných raket Izraeli. Mělo k tomu docházet v 80. letech minulého století.

Podle ministerstva spravedlnosti si 83letý Ben-Ami Kadiš domů přinesl tajné dokumenty a umožnil izraelskému agentovi, aby si je vyfotografoval.

Podle soudního spisu se Kadiš přiznal při rozhovoru s FBI a řekl, že jednal z s vírou v to, že pomáhá Izraeli.
Kadiš se narodil v Connecticutu a v 80. letech byl zaměstnán ve vojenském zařízení v New Jersey, kde měl přístup k velkému množství citlivých informací, včetně prodeje letounů F-15 jiné blízkovýchodní zemi než je Izrael.

Kadiš si měl vypůjčit 50-100 tajných dokumentů, izraelský agent si je měl nafotit a dokumenty byly následně vráceny. Jeden z utajovaných dokumentů prý obsahoval také informace o jaderných zbraních.
Podle soudního spisu prováděl Kadiš špionáž od roku 1979 do roku 1985 a jeho kontakt s neznámým zástupcem z vládních kruhů trval do března tohoto roku. Podle zpráv to byl údajně stejný člověk, který se vyskytuje v případu Jonathana Pollarda. Tento člověk prý Kadišovi po jeho prvním výslechu u FBI řekl, aby nic neříkal.

Izraelské ministerstvo zahraničí říká, že zatím o kauze nemá žádné jiné než mediální informace. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že bude Izrael o kauze informovat.

23.04.2008 00:00 7