Praha Jeruzalém

Poslanci, kteří se ve středu sešli v izraelském parlamentu, očekávali dramatický projev premiéra Olmerta, kterým bude obhajovat dosavadní působení své vlády. Premiérův projev však trval zhruba pouhé dvě minuty. To některé z přítomných poslanců značně rozladilo.

Olmert v prohlášení v krátkosti vyzdvihl úspěchy vlády, které spatřuje v obnovené mírových jednání s Palestinci a také ve vylepšení finančního a sociálního programu. V poslední části si ale neodpustil drobné popíchnutí opozice, když řekl, že sice chápe, že opozice má představovat určitou alternativu vládnoucí koalici, nikdy prý ale neviděl tak neopodstatněné zasedání jako je toto, které podle něj poškozuje jméno Knessetu.

Ihned po projevu Olmert sál opustil

Na konci schůze pak 56 poslanců hlasovalo ve prospěch krátkého Olmertova prohlášení, 40 proti a dva se zdrželi hlasování.

Nespokojeni byli z krátkého projevu především členové opozice. Poslanec Gilad Erban (likud) například prohlásil, „když nemá premiér odpověď na bezpečnostní a diplomatický kolaps, opět jedná s Knessetem a veřejností pohrdavě a nevěnuje svému projevu v Knessetu dokonce ani více než 60 sekund.“

Opozice zasedání parlamentu využila k útokům proti vládě, jejichž společným jmenovatelem bylo z jejich pohledu neúspěšné působení vlády. Gideon Sa?ar z Likudu hovořil o tom, že i když má současná vládní koalice stále ještě v Knessetu většinu, mezi veřejností ji už ale dávno nemá.

Tématem kritiky bylo i jednání s Palestinci, které je podle opozice vedeno špatně a které nepovede k míru, ale k dalším bezpečnostním hrozbám pro Izrael.

03.04.2008 00:00 11