Praha Jeruzalém

[IMG R 10426]Vysoký vůdce Hamásu, Mahmoud al-Zahar, na tiskové konferenci v Káhiře řekl, že je Hamás ochoten dodržovat dočasné příměří, které by začalo teď a trvalo by šest měsíců. Hamás si pro dočasné příměří (tzv. hudna, tedy dočasné příměří, které je většinou využíváno k doplnění sil a výzbroje) klade několik podmínek. Příměří musí být vzájemné a současné, blokáda Gazy musí být odstraněna a hraniční přechody včetně Rafáhu otevřeny.

Izrael řekl, že je připraven na „klid“ na hranici s Gazou, to by ale vyžadovalo úplné zastavení útoků Hamásu na Izraelce, zastavení raketových útoků od všech palestinských skupin a ukončení pašování zbraní do Gazy.

„Nemyslíme si, že je Hamás důvěryhodný. Kdykoliv nabídli příměří, bylo to proto, že jsme je byli schopni zasáhnout na místě, kde to opravdu bolí a oni potřebovali čas na to, aby se dali dohromady, aby přezbrojili a připravili se na další kolo,“ řekl velvyslanec Izraele u OSN, Dan Gillerman. „Nehodláme jim ten čas dát a nevěříme, že je jakákoliv nabídka na příměří ze strany Hamásu hodnověrná,“ řekl.

Izrael řekl, že o příměří s Hamásem nevyjednává. Řekl ale, že by neměl důvod útočit v Gaze, pokud by přestaly raketové útoky z tohoto území. Možnost vyjednávání s Hamásem je vázána na splnění tří daných podmínek – uznání Izraele, vzdání se terorismu a akceptování již platných závazků Palestinské samosprávy vůči Izraeli. Do té doby si Izrael ponechává právo vojenské akce, aby mohl bránit své občany.

26.04.2008 00:00 2