Praha Jeruzalém

Vysoký představitel Hamásu v sobotu řekl, že pokud izraelská armáda zaútočí na některého ministra z Hamásu, pak Hamás zaútočí na izraelské ministry.

Mušir al-Masri pohrozil, že „na jakákoliv izraelskou hloupost v podobě útoku na ministra nebo vůdce Hamásu, provede Hamás také akci.“ Brigády al-Kassám se prý k takové situaci postaví podle principu – hlava za hlavu, ministr za ministra.

Nejednalo by se o první palestinský útok na vysoce postaveného izraelského politika. Jen minulý týden vojenské křídlo Hamásu zaútočilo na skupinu lidí, mezi kterými byl i izraelský ministr pro vnitřní bezpečnost, Avi Dichter. Při útoku byl zraněn ministrův poradce. Podle vyjádření teroristické organizace odpovědné za útok, byl útok směřován právě na izraelského ministra.

Jiného útoku na izraelského ministra se dopustil v roce 2001 Islámský džihád, jehož členové zavraždili izraelského ministra Rechavama Ze?eviho.

Izrael v minulosti provedl několik cílených útoků proti vůdcům palestinských teroristických organizací. Jejich terčem se stali i spoluzakladatelé a vrcholní představitelé Hamásu – Ahmed Jasín a Abdel Aziz al-Rantisi.

13.04.2008 00:00 12