Praha Jeruzalém

Šéf íránské policie byl vzat do vazby a donucen k rezignaci. Oficiální místa odmítají hovořit o důvodech, místní média však již informovala, že byl policejní šéf, generál Reza Zarei, vzat do vazby poté, co byl před měsícem přistižen s šesti nahými ženami v nevěstinci, na který byl uspořádán policejní zátah.

Místní internetové stránky o případu široce informují, některé dokonce hovoří o existenci videa, které celý incident zachycuje.

Okolnosti zadržení potvrdili i představitelé, kteří ale hovořili pod podmínkou anonymity, protože s médii hovořit o této záležitosti nesmějí.

Prostituce je v Iránu nelegální a problematické jsou kvůli duchovním vůdcům Íránu i pouhé hovory o sexu.
Sám Zarei se staral o program čištění měst od korupce a v posledních měsících oznámil také zatčení mladých mužů a žen kvůli nezákonným vztahům nebo kvůli nerespektování pravidel řádného islámského oblečení.
Státní média sice v posledních měsících hovořila o Zareiově nahrazení na postu šéfa policie, nezmínila se však o důvodech, které k tomu vedly, protože tato témata jsou v Íránu tabu.

Tvrdý islámský režim, který v Íránu vládne od roku 1979, maloval celé roky růžový obraz íránské společnosti a nechtěl přiznat, že prostituce, které je v Íránu trestatelná i trestem smrti, v Íránu vůbec existuje.
V posledním desetiletí ale úřady potvrdily, že je prostituce v Íránu faktem a že dokonce dochází k jejímu rozšiřování. Prostitutky jsou stále více viditelné v ulicích a to zejména kvůli ekonomickým problémům. Nárůst prostituce dokonce vedl k názorům, že by měly být veřejné domy legalizovány a monitorovány. Byla již nalezena i opora v šíitské islámské tradici, podle které je možné uzavřít dočasný sňatek, někdy i na méně než 24 hodin. Většina duchovních s tím ale nesouhlasí.

16.04.2008 00:00 28