Praha Jeruzalém

[IMG R 10110]Izraelská armáda ve čtvrtek ve svém prohlášení zveřejnila, že v souladu s izraelskými závazky vůči americké ministryni zahraničí, Condoleezze Riceové, a ve snaze usnadnit Palestincům cestování, odstranila 10 zátarasů na silnicích poblíž měst Nábulus,Tulkarem a Kalkílija. Ani v jednom případě se nejednalo o některý z hlavních přechodů.

Izrael americké ministryni slíbil odstranění celkem 50 zátarasů, aby zmírnil restrikce uvalené na Palestince. Izrael tvrdí, že jsou tyto překážky důležité, aby eliminovaly snahy o průnik teroristů do Izraele, chtějí však zároveň posílit Mahmúda Abbáse tím, že sníží restrikce uvalené na Palestince.

Vůdci výboru osadníků ze Západního břehu říkají, že izraelská armáda na základě jejich stížností zavrhla plán na odstranění kontrolního stanoviště Modiin v oblasti Binjamin  u Jeruzaléma. Zde je podle osadníků zátaras nutný, v minulosti již byla kvůli odstranění tohoto zátarasy zabita Izraelka.

Podle organizace „Mír teď“ je na Západním břehu v současné době 92 kontrolních stanovišť s vojáky a 467 zátarasů, které tvoří různé brány, příkopy a písečné náspy.

04.04.2008 00:00 4