Praha Jeruzalém

Policie ve středu před nadcházejícím svátkem Pesach a chystanými akcemi k oslavám 60. výročí vzniku Izraele zvýšila pohotovost v celé zemi.

Izrael totiž obdržel 9 specifických varování o úmyslech teroristických organizací provést útoky, dále pak i desítky všeobecných varování. To vše vyústí v uzávěry na Západním břehu.

Po celé zemi jsou rozmisťovány tisíce policistů, příslušníků pohraniční policie a civilních dobrovolníků. Policejní prezident při té příležitosti také zrušil všechny dovolené a výcviky.

Policie povzbuzuje Izraelce k tomu, aby se šli během svátků do ulic bez obav bavit. Cizinci i místní již stačili téměř naplnit jeruzalémské hotely.

Jakmile Pesachu skončí, policie se začne připravovat na Den památky Holokaustu, následně na Den padlých vojáků a konečně i na Den nezávislosti, který letos připomene 60. výročí založení Izraele.

Policie se také musí připravit na příjezd 20 hlav států, včetně amerického prezidenta, George W. Bushe. Druhý den Bushova pobytu připadá na den, kdy si Palestinci připomínají Nakbu, což si samo o sobě vyžádá další nasazení policie.

17.04.2008 00:00 5